Pred Hořicami si išiel preteky v Terlicku. Tam si sa dostal dokonca na stupne víťazov v triede do 600ccm v Grand Finale. Aké to bolo a aký to bol pre teba pretekársky víkend?

Laki: (smile) Víkend to je vždy podarený keď ideš celý domov. A čo sa jazdenia týka tak to bolo super. Užíval som si jazdu, Těrlicko má tiež krásne pasáže kde si to jednoducho dokážem užiť. A čo sa týka toho pódia v Grand finále som veľmi šťastný, je to v podstate prvý veniec a bedňa z road racingu tak má pre mňa veľkú cenu.

Veríme že nie posledný (smile) Hovoríš, že je víkend podarený, ak ideš celý domov. Je tá trať nebezpečná?

Laki: Bezpečná trať nexistuje, ani ring,to vieme.

Ako si sa cítil po pretekoch IRRC v Hořiciach?

Laki: Po Hořiciach to je vždy paráda. Hořice sú naj, top a ja neviem ešte ako to opísať, sú veľmi náročné, ale o to krajšie. Boli tam dva preteky jeden ráno o 9 hod, čo nie som zvyknutý tak skoro jazdiť. ale aj tak som si užil tie prvé preteky a druhé viac oddýchnutý už lepšie.

Ale vrátim sa na začiatok. Viem, že si dlho čakal na to, kým ti potvrdia divokú kartu. Ako si sa cítil, keď si sa dozvedel, že je potvrdená a budeš môcť v Hořiciach štartovať?

Laki: Samozrejme, že som bol šťastný, vždy sa môže niečo stať ,zle podaná prihláška, alebo ja neviem aká chyba, pokiaľ to tam nesvieti, tak si neistý, a išiel by som aj ako divák, aj keby som nešiel jazdiť. Divácky to tam je tiež nádhera

Tento rok si už na trati v Hořiciach štartoval na pretekoch 300 ZGH. Keďže si už vedel aké to tam je pretekať a čo od teba táto trať vyžaduje, pripravoval si sa nejako špeciálne? Oproti iným tratiam?

Laki: Na štvrtkový večer sa treba poriadne pripraviť to je záťaž na organizmus (smile) ale potom už tréningy a preteky sú pohoda (smile). Na všetky preteky sa pripravujem rovnako. Musím sa udržiavať v kondícii, posilka, bicykel a behanie.

Ako prebiehal tento tvoj víkend, najmä ako vidíš sobotné tréningy?

Laki: Tak už v prvom tréningu som zrýchlil o dve sekundy od 300 ZGH, v druhom som dal dole ďalšie tri, čo bolo veľmi pozitívne. Tie ranné tréningy už o deviatej a takisto preteky mi dávali zabrať.

DSC_1075

A čo vravíš na nedeľu? Tam ste v tvojej triede do 600ccm mali na programe dvoje preteky, v prvých si skončil na 14. mieste a v druhých dokonca na 12. mieste. Ako ich vidíš zo svojho pohľadu?

Laki: Preteky sa mi podarilo výborne odštartovať, ale som to neudržal, nejako mi to nešlo, ale všetko som si to vynahradil v druhých pretekoch, ktoré som si aj oveľa viac užil.

Po pretekoch IRRC v Hořiciach ťa potom čakali Dymokury. Aký to bol víkend?

Laki: Klasika, príprava na štvrtok (smile). Ale nie! Dymokury sa mi jazdili zle. Víkend ako taký si užijem vždy, stretne sa tam vždy veľa super ľudí. len teraz som si neužil poriadne jazdu na motorke, bola zima, vietor a pred pretekmi popršalo, pred štartom do pretekov to začalo osychať. Celé zle. Ako sa hovorí, počasie sa nedá zariadiť, ale aj keby som to vedel, že to tak bude, išiel by som aj tak.

Je to teda v srdci?

Laki: Jasné a odtiaľ to len tak ľahko nevyženieš.

Keby si mohol dačo zmeniť na tejto sezóne, čo by to bolo? Ak vôbec niečo?

Laki: Okrem tej nehody v Hořiciach kde zahynul Víťa Bican, nič.

Videli sme ťa aj na posledných pretekoch seriálu Alpe Adria na Slovakia Ringu. Prečo ako mechanika?

Laki: Bol som s Radom Dulíkom a hovoril som mu, že tam pôjdem, mal som tam ísť kvôli chalanom z Hořic, od ktorých nakoniec neprišli všetci, ale iba dvaja, problémy s federáciou, takmer podobné ako s našou. A ponúkol som Radovi, že mu pomôžem celý víkend, tak som si užíval z druhej strany. Bol to pre mňa relax.

Vyzeral si tam v dobrej nálade. Tak ti to veríme :)

Laki: Ja som si bol o dva dni neskôr zajazdiť na Pannonia ring a tam som si to užíval, nemusel som trénovať, ani pretekať, ale samozrejme som si preteky dal.

DSC_0771

A ako si dopadol? Už sme ťa viac razy videli trénovať na agentúrnych dňoch. A aj na stupňoch víťazov, ak si tam pretekal.

Laki: V poslednom kole som zišiel dole.

Kvôli súperom?

Laki: Áno, veď to boli agentúrny jazdci, nemôžeš predsa pretekať s chalanmi čo jazdia raz za čas a zbierajú skúsenosti. Keď tam je nejaký pretekár, tak to som dokonca, a niekde je to aj rozdelené, kde sú licencovaný a nelicencovaný, vtedy to je v pohode. Napríklad Dafiťáci.

Čo budúca sezóna? Už vieš čo budeš kde jazdiť? Máš nejaké plány?

Laki: Dúfam, že sa mi podarí odjazdiť aspoň minimálne tie preteky, čo som jazdil túto sezónu a skúsiť sa posunúť zasa o niečo vyššie.

A čo technika, zostane tá istá, či chystáš zmenu?

Laki: Zostane tá istá, a keď sa mi podarí zohnať peniaze, tak by som dal zrepasovať motor, už by asi bolo načase.

Budeš jazdiť opäť len triedu do 600?

Laki: Tak 1000 ku už nemám, a 125ku som mal len raz požičanú v Hořiciach, no keby ma chalani chceli ukecať, tak ma ukecajú ešte raz, bol to zážitok.

V čom? Aké to bolo oproti šesťke?

Laki: Úplne iné, však som na tom nevedel zatáčať a zo zákrut výjazdy so spojkou stále, išiel som ako prvý raz na motorke.

Nechýbala ti tam tá rýchlosť?

Laki: Nechýbala, bolo to iné, videl som ľuďom do tváre na Jabloňáku u Sulyho Grand Restaurant. Ale to aj kvôli tomu, že ja som to nevedel správne rozbehnúť (smile) a keď ideš plný prvý raz u Krížku tak ti tiež nie je všetko jedno.

Tomu verím! No budeme dúfať, že ti ju chalani opäť požičajú a uvidíme ťa na nej zasa. Ale na celú sezónu ako doplnok k r6 by si ju nebral?

Laki: Nie, vieš koľko je s tým roboty??? Ale tých ľudí to baví sa s tým stále hrať a šrobovať, mňa nie a ani to neviem. Ten dvojtakt je strašne náročný na naladenie.

DSC_0739

To je pravda. A iná trieda ťa neláka? Twiny alebo 400?

Laki: Twiny ma lákajú, ale nemám na to priestor, ako to voziť a k tomu vybavenie.

Ona je to všeobecne populárna a zaujímavá trieda? V čom to je?

Laki: Neviem, ale aj mne sa páči, asi aj tým, že je cenovo dostupnejšia a viac jazdcov tam je.

Chcel by si niekomu niečo odkázať alebo niekoho spomenúť na záver?

Laki: Chcel by som poďakovať týmto ľuďom: Juraj Patko mechanik, Milan Murgaš mechanik. Juraj Pokorný mechanik učeň. Alex Sloboda, mechanik učeň pokročilý a zháňač hostesiek a R2R ako rýchle technické zabezpečenie, poďakovanie ešte patrí aj Jirkovi Kubištovi, Dafkovi, chalanom z Prasoprostoru, Petrovi Bičištovi (Kimura). Márovi ( Červenému pozn. redaktora) za dobré rady a to by sa našlo ešte veľa ľudí čo mi pomáhajú a o rodine ani nehovorím, ako ma držia a samozrejme všetkým fanúšikom a fanušičkám a taktiež určite aj všetkým súperom za super preteky.

Laki ďakujeme ti za rozhovor a želáme veľa úspechov do budúcej sezóny a nech ti vyjde všetko čo máš v pláne.

Laki: Ďakujem za rozhovor aj ja.