Môj sen sa stal skutočnosťou a ja som opäť po roku mohol na divokú kartu štartovať v pretekoch, ktoré sa idú v rámci šampionátu IRRC. Hořice mám veľmi rád, páči sa mi trať, neskutočné povzbudzovanie a záujem divákov a fanúšikov, atmosféra je tam proste famózna. Takže z dvoch pretekov, 2x miesto v TOP15.

Pozorní čitatelia internetových a sociálnych médií určite zachytili informácie o tom, že som dostal nielen divokú kartu na moje obľúbené preteky v Hořicích, ale aj to, že predsa len pôjdem plánované preteky vo vzdialenom Fínsku, ktoré sa idú po 30 rokoch!

Moju radosť dnes však pokazila správa z Čiech, kde sa roadracingové preteky vo Volárne nepôjdu! Je smutné, že aj keď bol asfalt na trati opravený nedávno, nedá sa na tomto okruhu pretekať!

Laki Horice 2016 foto 1

Späť však k uplynulému víkendu. Hořice som si znovu neskutočne užil. Prišlo ma povzbudiť veľa fanúškov, stretol som veľa priateľov a známych.

Na Českej Tourist Trophy som štartoval len jednom motocykli a to na svojej Yamahe R6 v triede IRRC Supersport. V Sobotu sa išli dva tréningy, oba ako súčasť kvalifikácie. Prvý meraný tréning mi vyšiel veľmi pekne, keďže som skončil na šiestom mieste.

prvni-trenink-irrc-horice-ceska-tt-supersport-2016

 

Druhý tréning sa mi podaril z môjho pohľadu ešte lepšie. Bolo z toho síce horšie miesto – ôsme, ale z hľadiska straty na suverénna tohto víkendu, Mareka Červeného, to bolo podstatne lepšie, keďže v prvom tréningu som na neho strácal 6 sekúnd a v druhom 4,6 sek. Ešte lepšie to bolo pri pohľade na stratu na druhé miesto. Prvý tréning strata na druhého Kamila Holána bola 5 sekúnd, v druhom tréningu strata na druhého Wolfganga Schustera len 2,4 sekundy. Na to, že som celý víkend nebol zdravotne v poriadku, to nebolo tak špatné.

druhy-trenink-irrc-horice-ceska-tt-supersport-2016

 

V nedeľu naša trieda štartovala hneď ako prvá. Radosť z krásneho víkendu mi však hneď po štarte a prejazde druhého okruhu pokazilo zastavenie pretekov kvôli havárii. Najhoršie na tom bolo, že ten chalan havaroval priamo predo mnou, v zákrute „U Halízkú“, takže aj neskôr v oboch pretekoch som si tu dával extra pozor a išiel možno až príliš opatrne. Na opätovný reštart sme museli čakať dosť dlho, prakticky dve hodiny som strávil pripravený v depe v „plnej poľnej“ – v kombinéze a čakal, kedy opäť vyštartujeme. Tým bol samozrejme potom narušený už celý harmonogram pretekovej nedele.

Laki Horice 2016 foto 29

 

Čo sa dá však robiť, hlavne že chalan, aj keď ho odviezol vrtuľník a na počiatku to vyzeralo veľmi s ním zle, tak to s ním nie je až tak špatné. Až po hodine a pol sme sa dostali k tomu, dokončiť rozbehnutú prácu. Reštart však už bol len na 5 okruhov. Výsledok? Myslím, že v tejto konkurencii, veľmi slušné 11.miesto.

CTT-IRRC-Horice-2016-vysledky-supersport-1-zavod

 

Druhé preteky triedy IRRC Superšport už boli odštartované so značným oneskorením.

 

Laki Horice 2016 foto 13

 

I tu to však nebolo bez problémov, keďže sa hneď na štarte „ťukli“ chalani vpredu. Po štarte som sa však opäť držal na jedenástej pozícii, takže to vyzeralo nádejne.

Chalani nastavili v pretekoch neskutočné tempo. Marek Červený vpredu prepisoval rekordy, a ja som mal čo robiť, brániť svoje pozície.

Po ôsmych okruhoch prišiel cieľ a sním aj moje trináste miesto. Do cieľa nás dorazilo 25 jazdcov z ôsmych krajín sveta. Mal som tú česť bojovať a nestratiť sa medzi týmito pretekármi!

CTT-IRRC-Horice-2016-vysledky-supersport-2-zavod

 

Laki Horice 2016 foto 23

 

A čo povedať záverom? Veľká vďaka všetkým, ktorí mi pomáhajú, pomohli, rodine, sponzorom, mechanikom, fanúšikom…. Zvlášť poďakovanie patrí chalanom, čo sa mi starali o techniku. V Hořicích mi stroj obhospodaroval opäť Juraj Ďuriš a výdatne pomohol aj Lukáš Peřina. Pri pretekaní mi veľmi pomáhajú tiež Milan Murgaš a Michal Hajný. Všetkým štyrom patrí odo mňa veľká „1“ za ich podporu!  Veľmi si vážim pomoci a podpory od všetkých Vás!

Teším sa už do Fínska. Imatra sa ide po viac ako 30 rokoch. To bude celoživotný zážitok. A ako malú ochutnávku si pozrite toto video z prejazdu legendárneho Giacoma Agostiniho po tomto tak isto legendárnom okruhu. Prípadne, tu je ešte jedno video poukazujúce na históriu pretekov v Imatre.